При зацепването на двигателите е важно да се спазва последователността на действията, които трябва да се изпълнят – трябва да се знае дали първо се зацепват валовете, коляновият вал или буталата. Последователността има значение за зацепването на двигателя, за да не се наложи неговото презацепване. Добре е, ако решите сам да извършите тази специфична дейност да разполагате със снимки, на които да видите по какъв точно начин трябва да бъде извършено зацепването. По принцип, последователността при зацепването на двигателя е следната: най-напред се зацепват каналите на валовете нагоре, следва зацепването на коляновия вал, следващ момент е разхлабването на болтовете на разпределителните колела. Последователността на действията продължава със зацепване на разпределителните валове и четеца и накрая следва стягане на болтовете. Ако чуете веригата на загрелия мотор да трака, трябва незабавно да я смените!
В случай, че ви се е наложило да презацепите автомобилния двигател и той продължава да гасне, ще е необходимо да почистите дроселовата клапа.
При възникнал проблем с автомобилния двигател трябва да разчитате на правилна диагностика за неговото отстраняване. Може да се окаже, че в крайна сметка проблемът въобще не е в неправилно зацепени валове, а в сегментите. Те трябва да са правилно регулирани, за да обезпечат правилната работа на двигателя.
Зацепването е задължително, ако е направен основен ремонт на автомобилния двигател. Проблеми и въпроси могат да възникнат при поставянето на ангренажния ремък на двигателя и неговото зацепване. Напасването на белезите става по следния начин: най-напред се наглася белегът на разпределителния вал, след това се напасва белегът на коляновия вал и се обтяга водната помпа. Проблемът със зацепването на ангренажния ремък може да възникне, когато започне да се обтяга ремъкът с водната помпа – тогава белезите започват да се разминават и когато се завърти двигателят с два пълни оборота единствено ще съвпадне белегът на разпределителния вал, но не и този на коляновия вал. Трябва да се внимава и да не се пренатегне ангренажният ремък.
Автор: webselo.com