Контрол на кръвното налягане в тялото

Контрол на кръвното налягане в тялото

Кръвното налягане претърпява естествени колебания през целия живот на човека. Кръвното налягане обикновено е много по-ниско при новородени и деца, отколкото при възрастни. Почти всички хора в индустриалните страни като САЩ имат високо кръвно налягане с възрастта. Систоличното кръвно налягане се повишава най-малко до 80 години, диастолното се повишава до 55-60 години и след това се стабилизира или дори намалява. Въпреки това, при хората, живеещи в някои развиващи се страни, нито систолното, нито диастоличното налягане се увеличава с възрастта, а хипертонията практически не съществува, вероятно поради ниския прием на натрий и много по-високите нива на физическа активност.

Тялото има много механизми за регулиране на кръвното налягане. То може да се промени, когато настъпят промени, свързани с:

  • обема на кръвта, който сърцето изпомпва;
  • диаметъра на артериите;
  • обема на кръвта в кръвния поток.

За да повиши кръвното налягане, сърцето може да увеличи количеството на изпомпваната кръв, като увеличи силата и сърдечната честота. Малките артерии (артериоли) могат да се стеснят (свият), така че сърцето трябва да изтласква кръв през по-тесен съдов лумен с всеки удар. Тъй като луменът на артериите се стеснява и количеството кръв, преминаващо през тях, остава непроменено, кръвното налягане се повишава. Вените също могат да се свиват, намалявайки капацитета на кръвта, която могат да задържат и по този начин затруднявайки излизането на кръвта от артериите. В резултат на това кръвното налягане се повишава. Част от течността може да се освободи в кръвта, което води до увеличаване на обема на кръвта и повишаване на налягането.

За да се понижи кръвното налягане, сърцето може да изхвърля кръв с по-малко сила или честота, артериолите и вените могат да се разтягат (разширяват) и течността може да се оттича от кръвния поток.

Тези механизми се контролират от симпатиковото разделение на вегетативната нервна система (частта от нервната система, която регулира вътрешните процеси в тялото, които не изискват съзнателни усилия) и бъбреците. Симпатиковият отдел използва няколко средства за временно повишаване на кръвното налягане по време на реакцията „бий се или бягай“ (физическата реакция на организма към заплаха).

Симпатиковото отделение стимулира надбъбречните жлези, причинявайки освобождаването на хормоните епинефрин (адреналин) и норепинефрин (норепинефрин). Под въздействието на тези хормони сърцето бие по-бързо и с по-голяма сила, повечето артериоли се стесняват, а някои артериоли се разширяват. Артериолите се разширяват в области, където се изисква повишен кръвен поток (например в скелетните мускули, контролирани от съзнателни усилия).

Симпатиковото разделение също така кара бъбреците да намалят отделянето на натрий и вода, като по този начин увеличават обема на кръвта. Тялото контролира движението на натрий в и извън клетките, за да предотврати излишните нива на натрий в клетките. Излишъкът на натрий вътре в клетките може да доведе до повишена чувствителност на организма към стимулация на симпатиковата област.

Бъбреците също реагират директно на промените в кръвното налягане. Ако кръвното налягане се повиши, бъбреците увеличават отделянето на натрий и вода, като по този начин обемът на кръвта намалява и кръвното налягане се нормализира. И обратно, ако кръвното налягане намалее, бъбреците намаляват екскрецията на натрий и вода, като по този начин обемът на кръвта се увеличава и кръвното налягане се нормализира. Бъбреците могат да повишат кръвното налягане чрез синтезиране на ензима ренин, който участва в последващото производство на хормона ангиотензин II.

Механизми за повишаване на кръвното налягане с ангиотензин II :

  • Причинява стесняване на артериолите;
  • Стимулира симпатиковото разделение на вегетативната нервна система;
  • Задейства освобождаването на два други хормона, алдостерон и вазопресин (наричан още антидиуретичен хормон), което води до забавяне на екскрецията на натрий и вода през бъбреците

Бъбреците обикновено синтезират вещества, които причиняват увеличаване на бъбречните артериоли. Това помага да се компенсират ефектите на хормоните, които карат артериолите да се свиват.

Билковите капки Кардизол са нов на пазара продукт, предназначен за регулиране на кръвното налягане. Запознайте се с продукта, както и да прочетете отзиви за Кадризол.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>